top of page
o-nas.png

SRDCOM GEMERČANIA

Sme spolok priaznivcov Gemera. Niektorí z nás v ňom žijú celý život, iní tu vyrastali a radi sa sem vracajú a niekomu je táto zabudnutá časť našej krajiny sympatická aj napriek tomu, že s ňou nie je hlbšie spätý.
Naším cieľom je zviditeľniť a oživiť náš milovaný región, ktorý je plný prekrásnej prírody
vrátane jaskýň, ktoré sú zapísané v UNESCO, nádherných pamiatok a silnej histórie spojenej s významými šľachtickými rodmi, bezkonkurenčných fresiek v gotických kostoloch ktoré sú súčasťou Európskeho kultúrneho dedičstva, umelcov a šikovných ľudí.

Žijeme umením

Organizujeme kurzy kresby a maľby pre deti aj dospelých. Ako jediní na Gemeri poskytujeme účastníkom možnosť maľovať podľa živého modelu pod vedením profesionálnych lektorov z
najlepších vysokých umeleckých škôl v Česko-Slovensku. Cez naše „zážitkové maľovanie“ chceme priblížiť umenie všetkým bez ohľadu na vek, vzdelanie, či záľuby.

Vážime si šikovných Gemerčanov

Podporujeme umelcov na Gemeri a nezáleží nám na ich zameraní či na stupni ich úrovne. Pripravujeme workshopy tradičných gemerských remesiel, besedy s umelcami, autorské čítania a prednášky o umení. Organizujeme módne prehliadky, výstavy a vernisáže aj pre začínajúcich umelcov.

Veríme v osvetu

Poskytujeme priestor prednášajúcim z rôznych, napr. sociologických, psychologických,
antropologických, ekonomických, či ekologických oblastí (vyhýbame sa politike). Prinášame možnosť vyjadriť sa k netradičným témam. Bavíme ľudí náučno-zábavnými kvízmi, nielen, o Gemeri. Vedieme čitateľský klub. Obdivujeme občianske združenie Gotická cesta.

Milujeme dobré víno a zábavu

Víno spája ľudí. V areáli Nad Kostolom v Betliari, kde fungujeme, nájdete ten najlepší výber vín starého sveta na Gemeri. Organizujeme ochutnávky vín, riadené degustácie či vínne festivaly. Propagujeme vinárstva Strednej Európy. Usporadúvame hudobné večery, stand-up
vystúpenia či slam poetry. Fandíme betliarskemu kinu Úsvit.

ČO O NÁS HOVORIA OSTATNÍ

Neskutočný poče akcíí. Takýto program na leto nemá ani veľké město.

Radovan

Fantastické akcie, stále prekvapujete. To tu ešte nebolo. Tešíme sa na Betliar v lete.

Jaroslav

Chceli sme vás poprosiť o pomoc pri usporiadaní našej akcie v Areálu Nad Kostololom, lebo sme chodili minulý rok na všetky akcie a páčilo sa nám ako boli do detailu naplánované. Myslíte na každý detail, a to je úžasné. Beseda s Gemerskými umelcami 1.9.2022 bolo
fantastická. Také niečo v Betliari eště nikdy nebolo.

Stanislav

Maľovať holého chlapa sa mi zdalo zo začiatku veľmi čudné. Ale po pár hodinách som sa tak zažrala do kresby, že mi to pripadalo úplne normálne. Libor je úplne úžasný učiteľ a veľmi si vážim, že aj človek bez talentu ako ja, mohol chodit na takýto profesionálny kurz, ktorý mi otvoril cestu k umeniu. Som neskutočne vďačná a teším sa na budúci rok.

Eva

bottom of page