top of page
tmp-web.jpg

Rok 2024
Rok lásky na Gemeri

O projektu MILUJEM, TEDA SOM

Milujem, teda som je projekt, ktorý vznikol ako reflexia na dnešný, rozpoltený svet, v ktorom sa vyskytujú známky nenávisti, závisti, hnevu, agresie a zloby. Avšak jedinci prichádzajú na tento svet ako „čisté duše“ a je na spoločnosti, v ktorej vyrastajú, aký pohľad na svet im vštiepi, aké vlastnosti v nich bude pestovať, k akým kvalitám ich bude viesť a ako bude kultivovať ich dušu. Keďže sa hovorí, že nenávisť plodí nenávisť, láska musí plodiť lásku. Z pohľadu tradičného čínskeho sveta slovo „Xin“ = srdce. V sinológii je, ale toto slovo prekladané ako „Xin“ = myseľ. Skoro 5000 rokov stará čínska civilizácia verí, že myseľ sa nedá oddeliť od srdca, čo sa dá v dnešnom svete chápať tak, že kognitívne je neoddeliteľné od afektívneho. Veľmi zjednodušene povedané, projekt Milujem, teda som je výzva pre nás všetkých, aby sme viac „mysleli srdcom“ a toto myslenie používali vo všetkých oblastiach nášho bytia. My v GemArte sa budeme snažiť (nielen) tento rok aplikovať tento prístup vo všetkých oblastiach, do ktorých zasahujeme. A potrebujeme vašu pomoc. Pomôžte nám vytvoriť kultúrne atraktívny Gemer.

MILUJEM DIVADLO

GemArt a ART Inn spolu tvoria divadelnú hru o láske, ktorá sa odohrá 12x v priebehu roka 2024 na Vodnom hrade v Štítniku. Táto hra bude spájať dva svety, gemerský svet a ten vonkajší, ktoré budú na sebe narážať, budú sa prelínať, spájať a zase rozpájať. Pretože chceme, aby sme sa v hre všetci „našli“, vytvorili sme veľké kovové červené srdcia ako schránky na dopisy, do ktorých môžete vhadzovať svoje osobné príbehy lásky, ktoré s nami chcete zdieľať. Milujem, teda som!, v oblasti divadla je výzva pre všetkých, ktorí kedysi milovali a stále milujú. Pre mladých i starých, milencov, milovaných, milujúcich i odmietnutých!
Zdieľajte s nami svoj príbeh lásky alebo nám pošlite inšpiratívny a jedinečný milostný odkaz! Pošlite nám v obálke svoj príbeh lásky, ktorý na okamih, deň, či niekoľko rokov ovplyvnil váš život. Pošlite obyčajné vyznanie - či už vo forme listu, eseje, románu, básne alebo piesne. Zdieľajte s nami smiešne, smutné, romantické i tragické príbehy o láske...
Naše schránky Milujem, teda som! sa nachádzajú na troch miestach: pred Baretkou Rožňava, v areáli parku kaštieľa Betliar a na Vodnom hrade v Štítniku. Nemajte obavy, všetky príbehy budú v dobrých rukách. Môžete ich písať anonymne, žiaden adresát ani detaily nebudú zverejnené, mená a miesta budú zmenené. Alebo naopak, keď si to budete priať, príbeh môže byť konkrétny a úplne verejný. Pre zjednodušenie, sme založili aj e-mail: dopisy@milujemtedasom.sk , na ktorý môžete svoje príbehy posielať.
Zo všetkých príbehov, ktoré sa nedostanú do divadelnej hry sa vydá malá kniha „Gemerské lásky“.

MILUJEM VÝTVARNÉ UMENIE

Výtvarné umenie je nám zo všetkých umení najbližšie. Milujeme obrazy, sochy, plastiky. Láska má mnoho podôb a stvárniť ju cez tento druh umenia je prekrásna myšlienka, ktorá autorovi nekladie žiadne hranice. Pripravujeme výstavu, ktorá bude naša spoločná.
Vyzývame vás, profesionálni umelci, amatéri ale aj úplní začiatočníci (bez ohľadu na vek). Stvárnite lásku k vlasti, lásku k sebe, ku svojmu štvornohému priateľovi alebo tú najbežnejšiu, interpersonálnu lásku. Vytvorte autoportrét, krajinomaľbu, figúru alebo abstraktné dielo a doručte ich do 20 .4. 2024 na Vodný hrad do Štítnika.
Všetky diela budú vystavené práve na tomto krásnom, historickom mieste, kde v lete každý deň prichádzajú stovky turistov a ďalší Gemerčania tam budú prichádzať kvôli divadlu, ktoré sa tam bude hrať. A všetci si vaše diela prehliadnu. Vernisáž k výstave bude 1.5.2024, výstava bude trvať celé leto do 15. 9. 2023 a bude predajná. 100% výťažku z predaných diel obdržia autori umeleckých diel. Tie najlepšie diela z nej budú na jeseň 2024 vystavené v galérii v Prahe.
Neváhajte a tvorte!

MILUJEM HUDBU

Snáď neexituje spevák alebo kapela, ktorí by aspoň raz v živote nepredviedli svetu pieseň o láske. Láska vo všetkých podobách, často aj tragických, je tou najčastejšou motiváciou a inšpiráciou pre tvorbu umelca V priebehu roku 2024 vás naši gemerskí muzikanti vtiahnu do hudobných hitov lásky na koncertoch a vystúpeniach, ktoré sa budú konať na rôznych miestach. Začnú 14 .2. 2024 v Evanjelickom kostole v Betliari a skončia až na jeseň. Presné termíny a miesta budú upresňované priebežne.
Aj v tomto smere máme pre vás výzvu. Napíšte text piesne alebo báseň o láske. Jeden text / báseň vyberie Hexák Martin Fefe Žúži a zhudobní ju. Táto vaša pieseň sa bude hrať na úvod všetkých koncertov v roku 2024, ktoré budeme na Gemeri organizovať. A teraz nikto nevie, čo s ňou prípadne Maťo z Hexu ešte vymyslí. Básne a texty, ktoré nebudú vybrané, uchováme a vydáme z nich knihu „Gemerské lásky“.
Píšte, básnite, veršujte! A posielajte na e-mail: verse@milujemtedasom.sk

MILUJEM TANEC

Každý z nás ako dieťa, keď započul hudbu, hneď sa vlnil, skákal, krútil. Spontánne sme sa nechali unášať rytmom obľúbených piesní. Prvé diskotéky, keď dievčatá sedeli a tajne dúfali, že ten ich vyvolený naberie odvahu a príde ich požiadať o tanec. Kto z nás si nepamätá svoj prvý „slaďák“? Často spájaný s prvými dotykmi, prvými objatiami a možno aj prvými bozkami. Prvý manželský tanec na svadbe. Jednoducho tanec neodmysliteľne patrí k láske, je prejavom vášne, nehy i dôvernosti...
Nie sme všetci profi tanečníci, ale tanec môžeme milovať a tak zahoďme ostych a spoločne roztancujme Gemer. Pripravili sme si pre Vás v svetový deň tanca - 27. 4. 2024 mini zumba maratón v Areáli nad Kostolom Betliar a 10. 5. 2024 v Rožňave v severnej časti Námestia baníkov tanečné popoludnie pre všetkých.
Radi prijmeme aj Vaše návrhy skladieb, na ktoré by ste chceli tancovať. Naši taneční inštruktori si
pripravia choreografie na vami vybrané skladby, ktoré môžete zasielať na tanec@milujemtedasom.sk

MILUJEM KINO

Fenomén filmu je tu s nami už viac ako 130 rokov a príbehy lásky sú opäť jeho neodlúčiteľnou súčasťou. Kino Úsvit Betliar je naším najstálejším partnerom, s ktorým vymýšľame rôzne veci, ktoré vás tešia na našich spoločných akciách. Tento rok, t. j. v roku lásky na Gemeri, sme si pre vás spolu pripravili krásne udalosti zahalené láskou. Začíname kedy inokedy než na Valentína, kde vám v Kine Úsvit Betliar premietneme po romantickom koncerte aj romantický film. Celý večer bude presladený tými najsladšími príbehmi lásky. Ale napríklad v piatok, 3. 5. 2024 vás čaká premietanie na tom najromantickejšom mieste na Gemeri. V čerešňovom háji na Brdárke, kde každoročne zavítajú turisti zo všetkých kútov Slovenska, aby sa pokochali tým najkrajším pohľadom na rozkvitnuté čerešne a privítali jar bozkom pod rozkvitnutou čerešňou. A my sme s Kinom Úsvit Betliar pre vás tento rok pripravili ale zážitok ešte intenzívnejší. Navzdory technickej náročnosti, vám pod čerešňami premietneme romantický film. Filmy o láske sa na Gemeri počas leta objavia aj na iných miestach v rámci letného putovného Kina Úsvit.
A samozrejme, aj v tejto oblasti máme pre vás pripravenú výzvu. Natočte a zostrihajte krátky film o akejkoľvek forme láske (max. 10 minút). Vyberieme ten najlepší ktorým otvoríme filmový festival 2024, ktorý pripravujeme a budeme ho púšťať pred každým premietaním letného putovného Kina Úsvit. Uvidia ho tisícky divákov.

MILUJEM VÍNO A DOBRÚ GASTRONÓMIU

Hovorí sa, že láska prechádza žalúdkom. Nevieme, či je to pravda, ale určite u väčšiny z nás platí, že čas strávený v dobrej spoločnosti, pri poháriku výborného vína, ku ktorému môžeme zakusovať gastronomické špeciality, patrí k tým najkrajším chvíľam nášho života. Elliot Aronson tvrdí, že človek je sociálne zviera. A preplnené degustačné večery, ktoré sme pre vás pripravovali v roku 2023 so slovenskými ale hlavne zahraničnými vinármi a šéfkuchármi naznačujú, že má pravdu. V roku 2024 nadviažeme na túto príjemnú tradíciu a chystáme pre vás mnoho zážitkových gastronomických večerov, kde budete môcť ochutnať to najlepšie z najlepšieho... Vinári a šéfkuchári budú pre vás po celý rok pripravovať nielen európske špeciality spárované nielen s vínami zo starého kontinentu. Máte sa na čo tešiť. Začíname degustačnou Valentínskou večerou 14. 2. 2024. Aj keď v tomto smere nie sme vybavení na to, aby sme pre vás pripravili konkrétnu výzvu, sme otvorení vašim nápadom, myšlienkam a podnetom. Nikdy neviete, čo bude pre koho ten správny impulz na vylepšenie gastronómie na Gemeri.

bottom of page