Gemerské hviezdy divadelného a hudobného neba „so srdcom na dlani“ zažiarili Na Hrade v Štítniku!
Vodný hrad v Štítniku už rok prežíva obdobie prebudenia z dlhoročnej hibernácie. Slúži ako útočisko pre Gemerský umelecký inštitút, ktorý sa naplno snaží využi potenciál tohto prekrásneho historického miesta. Genius loci dotvorený romantickými svetielkami, krásne prestreté stoly, červený koberec, či ulička z obrazov z výstavy Milujem, teda som! Ťažko povedať, čo si ako prvé podmanilo vo štvrtok, 1.8.2024 srdcia účastníkov nezvyčajného divadelno-hudobno-gastronomicko-vínneho večera, ktorý sa tu konal v rámci Roku lásky. Odohrali sa Gemerské lásky, česko-slovenské hity sa rozliehali areálom, premietalo sa výherné video Natoč krátky film Anny Baffy, popíjali sa vína z Domin & Kušický a Vinárstvo Sv. Václav. Ako predkrm a dezert sa podávali slovenské špeciality v netradičnom podaní šéfkuchárky Nikolety Šoltéz, ako hlavný chod bol otvorený gril s mäsovými dobrotami, zeleninou, syrom, či grilovaným ananásom.
Atmosféra bola fantastická. Nie hlučná, nie tichá, nie napätá, ani nie melancholická. Skutočné príbehy gemerských lások zosobnené do divadelných postáv v podaní Petra Szőllősa, Moniky Hanzlíkovej, Silvie Donovej, Tomáša Bocka, Marietty Roxer v sprievode pianistu Milan Varga roznežnili ženské aj mužské osadenstvo. Reakcie obecenstva na interaktívne predstavenie, ktoré sa odohrávalo nielen na javisku, ale aj v okne kamennej bašty spojené s fascinujúcim grilovaním na otvorenom ohni boli neuveriteľné. Dokonca zazneli vety: „Štítnik sa dnes večer priblížil americkej úrovni“, alebo „Sme na Gemeri prvý krát a toto je fantázia“. Ďalší návštevníci z Prešova a z Trnavy, ktorí sedeli u jedného stola tvrdili, že podujatie na takejto úrovni, ktoré nachádzajú v malej obci na Gemeri je bezkonkurenčné a ťažko by sa hľadalo aj vo veľkých mestách. Nebudeme klamať, potešilo nás to 😊. Vyskytla sa samozrejme aj kritika, tá ale nesúvisela s večerom samotným, ale s názvom.
Bol to večer Česko-slovenský a tí, čo nás nepoznajú osobne predpokladajú, že týmto použitým názvom odmietame, alebo si prinajmenšom neuvedomujeme to, že Slovensko je samostatný štát a vytýkajú nám, že názov by mal byť Slovensko – český večer. To samé sa dialo pri našej Česko-slovenskej Slam poetry. To, že sme česko – slovenská rodina, a tieto malichernosti reálne neriešime, asi nie je až tak dôležité, ako sa zamyslieť nad podstatou toho, z čoho odsudzovanie tohto názvu plynie. Pocit ohrozenia slovenskej identity je na Slovensku natoľko silný, že prevyšuje nad vnímaním slušnosti a zdvorilosti. Chcieť za každú cenu „stáť na prvom mieste“ nie vždy znamená to, že sme najlepší. Hrnúť sa do popredia a „biť sa do hrude“ ako pyšní Slováci bez kúska sebareflexie môže mať presne opačné účinky, ako by sa dalo očakávať. Slušnosť a zdvorilosť znamená mať rešpekt a úctu k iným jedincom a národom. Slušnosť je meradlom etických a morálnych hodnôt a ukazuje vyspelosť spoločnosti. Zdvorilosť, ako jedna z veľmi dôležitých cností jedinca, sa prejavuje hlavne tým, že konateľ ustupuje do pozadia a vyzdvihuje zásluhy toho druhého. V GemArt veríme, že ešte stále na Slovensku slušnosť a zdvorilosť má svoje miesto, a aj keď by sa mohlo zdať, že práve v tejto chvíli žijeme v dobe obscénnosti a hrubosti, vedzme, že existujú psychologicko-sociologicko-antropologické výskumy ktoré tvrdia, že základné aspekty morálky nie sú sociálnym konštruktom danej kultúry, ale prelínajú sa cez všetky národy a všetky civilizácie, z čoho vyplýva, že sú pevne zakotvené v DNA ľudskej rasy. Preto nezúfajme priatelia. Česko-slovenský názov je ukážka slušnosti a zdvorilosti, ako primárnej morálnej hodnoty nás, sebavedomých Slovákov 😊.